تفاوت شیشه لمینت و سکوریت

 

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت

 

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت : با افزایش توانایی و دانش انسان در فرآوری شیشه های ساختمانی ، محصولاتی پدید آمدند که با ضخامت مورد نظر تولیدکننده ، دارای شفافیتی بیشتر ، مقاومتی بالاتر ، سطحی صیقلی تر و کاربردهای متنوع تری نسبت به نمونه های  

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت : با افزایش توانایی و دانش انسان در فرآوری شیشه های ساختمانی ، محصولاتی پدید آمدند که با ضخامت مورد نظر تولیدکننده ، دارای شفافیتی بیشتر ، مقاومتی بالاتر ، سطحی صیقلی تر و کاربردهای متنوع تری نسبت به نمونه های قدیمی تر خود بوده و بدین ترتیب در جایگاه های بیشتری مورد استفاده قرار گرفتند .

با عنایت به همین پیشرفت و گستردگی ساخت و مصرف این محصولات ، اینک نوبت به پدیدار شدن شیشه هایی بود که سطح بالاتری از نیازهای کاربران خود را پوشش داده و در جایگاه های حساس تری مورد استفاده قرار گیرند .

شیشه های لمینت و سکوریت به عنوان خروجی همین روند تکمیلی محصولاتی بودند که با پدیدار شدن ، به تولید انبوه رسیدن و پس دادن امتحان خود نزد عامه کاربران به محصولاتی محبوب و پرکاربرد تبدیل شدند ، محصولاتی که همینک قصد بررسی و بیان تفاوت های آن ها با یکدیگر داریم .

 

تعریف شیشه لمینت و سکوریت به زبان ساده

چنانچه بخواهیم ساده ترین تعریف ممکن از این دو محصول را ارائه دهیم باید بگوییم که شیشه لمینت در حقیقت به شیشه های چند لایه ای گفته می شود که از روی هم قرار گرفتن چند سطح شیشه ای روی یکدیگر و یکدست شدن آن ها با کمک لایه های چسبنده میانشان به وجود آمده اند .

این در حالیست که شیشه سکوریت محصولاتی هستند که پس از برش و شکل گیری به صورت دلخواه مشتری ، در کوره های حرارتی قرار گرفته و به واسطه پذیرش حرارت و گرم و سرد شدن با شرایطی ویژه به ساختاری نشکن می رسند .

 

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت

روش ساخت

همانطور که بدان اشاره شد ، شیشه های لمینتی ترکیبی از چند لایه شیشه است که با کمک چسب های PVB به یکدیگر چسبیده اند ، در حالی که شیشه های سکوریت ماحصل انجام پذیرفتن عملیات حرارتی روی یک قطعه شیشه می باشد .

نکته : PVB یا پلی وینیل بوتیرال نوعی چسب قوی و شفاف رزینیست که در مواردی که نیاز به عدم پیدا بودن رد چسب داریم مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه گفتنیست که این چسب قدرتمند اما منعطف که به طور ویژه در ساخت شیشه های ماشین کاربرد دارد ، در بازارهای بین المللی با نام های تجاری مختلفی از قبیل KB PVB ، Butacite، WINLITE ، Saflex ، S-Lec، GlasNovations،Trosifol، EVERLAM و... شناخته و عرضه می‌شوند.

 

ویژگی های ساختاری

به طور کلی می توان گفت که این محصولات در شرایط صحت و سلامت فیزیکی تفاوت بصری خاصی با یکدیگر (به ویژه از روبرو) ندارند ، اما چنانچه بشکنند فرقشان پدیدار می شود .

در همین رابطه شیشه های لمینت پس از پذیرش ضربه از سمت مقابل ، پس از شکستن بدون اینکه فرو بریزند در جای خود ترک خورده و بواسطه فیلم های چسبناکی که بدان اشاره شد ، قطعات خرد شده را کنار یکدیگر نگه می دارد .

در خصوص شیشه های سکوریت نیز می توان اذعان داشت که این محصولات – به ویژه در نمونه های ضخیم و مرغوبتر خود – از روبرو صدمه ندیده و ضربه هایی که در حالت عادی یک شیشه معمولی را می شکند ، تأثیر چندانی روی این محصولات ندارد .

این در حالیست که اگر نیروی وارده بیش از حد تحمل شیشه بوده یا از کناره های شیشه به آن وارد شود ، به خرد شدن شیشه در سراسر قطعه موجود منجر شده و این محصول به هزاران خرده شیشه مکعبی شکل بسیار ریز تبدیل می شود .

 

کاربردها

با برشمردن ویژگی های این محصولات ، تا حدی می توان کاربرد آن ها را حدس زد ! به عنوان مثال شیشه لمینت به دلیل فرو نریختن و پرتاپ نکردن قطعات خود مناسب شیشه جلوی اتومبیل هاست که با شکستنش آسیبی به صورت سرنشینان اتومبیل نمی زند .

شاید جالب باشد که بدانید ادوارد بندیکتوس در سال 1903 به ماهیت شیشه های لمینتی و تاثیری که نیتروسلولزها روی یک قطعه شیشه ای می گذارند پی برده بود ، اما در سال 1909 بود که با شنیدن خبر تصادف اتومبیلی که شکستن شیشه جلو و پرتاب شدن آن ها بر روی سر و صورت سرنشینانش ، آسیب های بسیار بدی را به آن ها وارد کرده بود به فکر استفاده از این پدیده در ساخت شیشه ای های جلوی خودروها افتاد .

در خصوص شیشه های سکوریت نیز می توان گفت که این محصولات در هر جایی که نیاز به مقاومت در برابر تنش ، فشار و ضربه وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند .

به عنوان مثال از سطوح افقی گرفته تا درب ها و پنجره های شیشه ای ، پارتیشن ها ، شیشه های کناری و عقب خودروها ، پنجره فروشگاه ها ، شیشه های رومیزی و ... جملگی از شیشه های سکوریت ساخته ی شوند .

 

ترکیب شیشه های لمینت و سکوریت

با ترکیب کردن دو پدیده فوق (چسباندن چند لایه شیشه سکوریت با لایه های PVB) شیشه ای بسیار مقاوم به وجود می آید که توانایی تحمل ضربه وارد شده از سوی گلوله های یک تفنگ را نیز داشته و عملاً ضد گلوله شناخته می شوند . بدیهیست که هرچه ضخامت لایه ها و تعداد آن ها بیشتر شود ، مقاومت کلی محصول نیز افزایش می یابد .

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا