شیشه فلوت چیست

 

شیشه فلوت چیست

 

شیشه فلوت چیست

شیشه فلوت چیست : همه ما در زندگی روزمره خود با عبارات و اصطلاحات فراوانی برمی خوریم که معنی آن را نداسته و یا در بهترین حالت شناختی بسیار کلی از آن ها داریم . از آنجایی که «همه چیز را همگان دانند» ، بدین معنا  

شیشه فلوت چیست : همه ما در زندگی روزمره خود با عبارات و اصطلاحات فراوانی برمی خوریم که معنی آن را نداسته و یا در بهترین حالت شناختی بسیار کلی از آن ها داریم . از آنجایی که «همه چیز را همگان دانند» ، بدین معنا که فردی وجود ندارد که به همه اطلاعات ، دانش ها و تجارب این دنیا آگاه باشد ، بدیهیست که هریک از ما در حوزه ای که در آن تخصص نداشته و تا بدین لحظه لزومی هم برای کسب اطلاعات در خصوص پدیده مذکور ندیده ایم دارای اطلاعات کمی باشیم .

با توجه به این مقدمه پاسخ به این سوال که شیشه فلوت چیست نیز از آن دست مفاهیمیست که تولید، عرضه یا وارد کنندگان و همچنین فروشندگان شیشه های ساختمانی هم به آن واقفند ، اما بدیهیست که بسیاری از مردم عادی فرق آن ها را نمی دانند .

از آنجایی که احتمالاً شما نیز بواسطه عدم آگاهی از این مفاهیم به صفحه پیش روی قدم گذاشته اید ، با زبانی ساده به بررسی پاسخ این سوال که شیشه فلوت چیست می پردازیم .

 

شیشه فلوت چیست ؟

فلوت (Float) در لغت به معنای شناور می باشد که اشاره به روش تولید این محصول دارد .

در همین رابطه زمانی که مواد اولیه ساخت شیشه های ساختمانی (به طور مثال ماسه‌های دریایی ، ماسه سیلیس ، پودر ماسه ‌سنگ کوارتز، آهک سوددار، اکسید کلسیم ، کربنات سدیم ، خاکستر سودا ، دولومیت ، منیزیم و ...)  داخل کوره ریخته شده و مخلوط مورد نظر پس از پذیرش حرارتی قریب به 1500 درجه سانتیگراد به حالتی سیال و خمیری درآمدند ، آماده پهن شدن روی سطح صافی می گردند تا که حالت آن را گرفته و بدین ترتیب به شیشه ای صاف و یکدست تبدیل شوند .

 

شیشه فلوت چگونه ساخته می شود ؟

از آنجایی که بسترهای غیر فلزی با برخورد این مواد بسیار داغ ذوب شده و قادر به پذیرش این حد از حرارت نیستند ، استفاده از آن ها منتفی می باشد .

در نتیجه تنها فلزات به عنوان زمینه هایی کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند . با بررسی روش های تولید شیشه‌های فلوت ایران به این نکته برمی خوریم که معمولاً از قلع به عنوان بستر خنک‌سازی شیشه مذاب استفاده می شود ، اما چرا این ماده ؟!

 

در میان فلزات و آلیاژهای عناصر مختلف ، قلع تنها ماده ایست که می تواند در دمای 600 درجه سلسیوس مایع بماند . زمانی که شیشه خمیری وارد حمام قلع می شود ، این فلز به صورت مایعی شناور شیشه مذاب را بر روی سطح خود پذیرفته و ساختار صافی را به آن می دهد . بدیهیست که چنانچه این ماده مایع دیگری بود موج شدیدی داشته و چنانچه جامد بود به جسم می چسبید ، لذا استفاده از فلز مذابی که بتوان شیشه سرد شده را به راحتی از آن جدا کرد در تولید این محصول اهمیت زیادی دارد .

از سوی دیگر با سرد شدن این دو لایه بهم چسبیده (فلز مذاب و شیشه خمیری) فلز زودتر به حالتی جامدی رسیده و باز هم موجب چسبندگی شیشه به خود می شود . به همین دلیل از قلع به عنوان عنوان فلزی که در مرز 600 درجه‌ای نیز کماکان مذاب بوده و باعث شکل گیری شیشه های مذکور در ضخامت و عرض مطلوب کارفرما می گردد استفاده می شود .

 

ویژگی های ساختاری و کاربردهای شیشه های فلوت

  • این شیشه ها دارای سطحی بسیار صاف و صیقلی (در هر دو طرف) بوده و بنا به روش تولیدی که بدان اشاره شد ، دارای اعوجاج و ناهمگونی قطر نمی باشند .
  • به دلیل همین یکدستی برای ساخت آیینه کیفیت بالا از این محصول استفاده می شود .
  • این محصولات به عنوان شیشه های خام و سکوریت نشده ابتدایی و شکننده‌ترین ساختار شیشه های ساختمانی را داشته و بواسطه عملیات های حرارتی و افزودن لایه های محافظ در مراحل بعد به شیشه هایی در مدل های دیگر تبدیل می شوند .
  • با وجود اینکه این محصول را می توان در ضخامت های 2 تا 25 میلیمتر تولید کرد ، اما عمدتاً در ضخامت های 4 تا 8 میلیمتر فرآوری و استفاده می شوند . در ادامه گفتنیست که عرض این محصولات در حالت استاندارد قریب به 3 متر می باشد .
  • بواسطه روش تولیدی که به فرآوری شیشه ای یکدست و نامحدود (تا مصرف همه مواد اولیه) منجر می شود ، ساخت این محصولات از تولید شیشه های ساده با روش های دیگر مقرون بصرفه تر می باشد .

سخن پایانی

مجموعه شیشه اردکان به عنوان یکی از پیشگامان تولید شیشه های فلوت در ایران ، با داشتن چهار کارخانه استخراج و فرآوری مواد معدنی ، خردایش و آرایش مواد اولیه ساخت شیشه ، فرآوری فلوت (با ظرفیت ٩٠٠ تن در روز) و ساخت محصولات جانبی شیشه از قبیل شیشه های دو جداره ، دکوراتیو ، لمینیت ، رفلکس ، نشکن ، انواع آینه ها و سایر محصولات مرتبط آماده تأمین نیاز همه متقاضیان این محصولات در حجم زیاد می باشد .

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا