آغاز به کار بزرگترین طرح زیست محیطی استان یزد کارخانه بلوک سبک (AAC) گروه کارخانجات شیشه اردکان

 

 

آغاز به کار بزرگترین طرح زیست محیطی استان یزد کارخانه بلوک سبک (AAC) گروه کارخانجات شیشه اردکان

کارخانه بلوک سبک اردکان تولید آزمایشی خود را از ابتدای بهمن ماه 1394 آغاز کرد. کارخانه بلوک سبک اردکان که در زمینی به وسعت 20 هکتار و زیربنای بالغ بر 25 هزار مترمربع احداث شده است، امکان تولید روزانه 2000 مترمکعب انواع بلوک سبک را دارا می باشد. این کارخانه که دارای سیستم هوشمند اختلاط و تولید کیک، سیستم اتوماتیک برش و سیستم مدرن بسته بندی می باشد، از 8 اتو کلاو عظیم به قطر 3 متر و طول چهل متر و شصت سانتی متر بهره می برد. با توجه به مشخصات خط تولید و کیفیت مواد اولیه، محصول این کارخانه از لحاظ کیفیت در گرید A استاندارد بین المللی مصالح ساختمانی بوده و قابلیت صادرات به اتحادیه اروپا را دارد.  

مزیت مهم این کارخانه، استفاده از سیلیس نرمه (Fine) کارخانه فرآوری مواد اولیه می باشد. سیلیس نرمه که به دلیل دانه بندی ریز قابل استفاده در صنعت شیشه نمی باشد، در صنایع بلوک سبک، کاشی و سرامیک و همچنین چینی بهداشتی مصرف دارد. با احداث این کارخانه، 100% سیلیس نرمه تولیدی کارخانه فرآوری مواد اولیه که به صورت دوغاب می باشد، مستقیما به مصرف می رسد و از انباشت و انتقال آن جلوگیری به عمل می آید. همچنین با حذف سیستم فیلترینگ کارخانه فرآوری، حجم مصرف آب این کارخانه بیش از 45% کاهش می یابد.

بلوک سبک که نام علمی آن بلوک سبک هوادار اتو کلاو شده (Autoclaved aerated concrete) می باشد و به نام تجاری هبلکس نیز شناخته می شود، به عنوان جانشین اصلی آجر، در ساختمان سازی کاربرد دارد و در تمام کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. وزن یک چهارم آجر، مقاومت بالا، دانسیته پایین و خواص عایق رطوبت، حرارت و صوت، نصب و استفاده آسان و در نهایت قیمت تمام شده پایین، از مزایای غیرقابل چشم پوشی بلوک سبک در برابر مصالح سنتی می باشد. با توجه به حجم زیاد کوره های آجرپزی و آلودگی انبوه این کوره ها به خصوص در منطقه اقلیمی استان یزد، احداث کارخانه بلوک سبک قدمی بزرگ در راستای حفظ محیط زیست قلمداد می شود. به همین دلیل، این طرح توسط مدیر محترم سازمان محیط زیست استان یزد، به عنوان بزرگترین طرح زیست محیطی استان معرفی شده است.

گروه کارخانجات شیشه اردکان، افتخار احداث این کارخانه را متعلق به مردم شریف اردکان می داند و امید دارد با احداث این کارخانه و متعاقب آن جایگزین کوره های آجرپزی منطقه که به عنوان یکی از مهم ترین عوامل آلودگی هوا و تخریب خاک به شمار می رود، قدمی کوچک به عنوان دوستدار محیط زیست بردارد.

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا