شیشه لمینت

 

شیشه لمینت

 

شیشه لمینت

شیشه لمینت : برای شناخت شیشه لمینت و آگاهی از ویژگی های آن لازم است تا برخی از خصوصیات شیشه های معمولی را بررسی کرده و سپس به تفاوت هایی که میان آن ها و نمونه های لمینت شده وجود دارد بپردازیم .  

شیشه لمینت : برای شناخت شیشه لمینت و آگاهی از ویژگی های آن لازم است تا برخی از خصوصیات شیشه های معمولی را بررسی کرده و سپس به تفاوت هایی که میان آن ها و نمونه های لمینت شده وجود دارد بپردازیم .

اصولاً شیشه های معمولی جامدهای آمورفی هستند که از سیلیسیم دی‌ اکسید ، سدیم اکسید ، آهک ، آلومینا و افزودنی های دیگری با درصد کم تشکیل شده اند و با رفتار انتقالی خود (تبدیل به جسمی سخت و شکننده یا خمیری نیمه مذاب) جسم بلوری مورد نظرمان را به وجود می آورند . از مهمترین ویژگی شیشه های ساختمانی می توان به شفافیت ، آسیب پذیری در برابر ضربه و فشار ، امکان بازیافت با عملیات های مختلف حرارتی و قیمت مناسبشان اشاره کرد ، به همین دلیل این محصولات گزینه اصلی بسیاری از پیمانکاران در صنع درب و پنجره های ساختمان های نوساز (خصوصاً در دهه های قبلی) بوده است .

با توجه به این توضیحات ، امکان خرد شدن شیشه های معمولی یکی از بدیهی ترین تهدیداتیست که می تواند سلامت آن ها را به خطر بیاندازد . حال تصور کنید چنانچه این پدیده در مکانی مورد استفاده قرار گیرد که قطعات آسیب دیده آن جان انسان و سایر جانداران پیرامونش را به مخاطره بیاندازد تا چه حد کالای غیر کارآمدی به حساب می آید . از این روی نیازمند استفاده محصولاتی هستیم که از یک سو ویژگی هایی نظیر شفافیت و قدرت یکپارچه نور را داشته باشد و از سوی دیگر در برابر ضربه و سایر عوامل نامساعد فیزیکی مقاوم بوده و نشکند .

شیشه لمینت

شیشه لمینت به عنوان محصولی که به دنبالش بودیم ، نوعی شیشه چند لایه و عایق شده با پلی وینیل بوتیرات است که پس از شکست ، به جای گسسته شدن و تبدیل به صدها قطعه ریز و درشت ، در جای خود ترک خورده اما فرو نمی ریزد . نحوه ساخت شیشه های لمینت که منتسب به ادوارد بندیکتوس است نیز ماجرای جالبی دارد . در این رویداد که همانند بسیاری از اکتشافات علمی اتفاقی تصادفی عامل پیدایشش بوده است ، این دانشمند فرانسوی پس از اینکه یکی از شیشه های آزمایشگاهیش را سهواً می شکند متوجه می شود که این ظرف نیتروسلولز اندود خرد نشده و با وجود تخریب ، چارچوب خود را حفظ کرده است . در نتیجه اینکه این رویداد که در اوایل قرن بیستم رخ داد سبب شد تا یک دهه بعد به این پدیده با نگاه جدی تری نظاره شده و به صورت رسمی ثبت و استفاده شود .

 

 اگرچه یک شیشه ترک خورده و مملو از دایره های متحدالمرکز نیز به پایان کار خود رسیده و مستلزم تعویض شدن است ، اما نباید فراموش کرد که این لایه از یک سو همچون دیواری محافظ مانع از عبور شیء شکننده آن به طرف دیگر بوده و از سویی دیگر تا جایگزینی با نمونه جدید و سالم ، از چارچوب خود کما فی السابق محافظت می کند . همه اینها در حالیست که خرده شیشه ها پخش نشده و علاوه بر دردسرهای لحظه حادثه ، در جمع آوری نیز کاربر خود را به دردسر نمی اندازد .

شیشه جلوی اتومبیل از جنس لمینت به عنوان ملموس ترین مثال برای شیشه لمینت ، به این دلیل با استقبال گسترده ای مواجه شد که نمونه های پیشین روی صورت سرنشینان تکه تکه شده و گاه خساراتی سنگین تر از سطح تصادف به وجود می آوردند .

امروزه استفاده از این محصول در سازه هایی که سقوط شیشه های شکسته از آن ها بسیار خطرآفرین است ترویج یافته و بدین ترتیب مالکین یا صاحب امتیازان یک بنا بدین واسطه از ورود آسیب به رهگذران و دردسرهای مربوط به آن جلوگیری می کنند .

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا