شیشه ضد گلوله

 

شیشه ضد گلوله

 

شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله : در دنیایی که خشونت افسارگسیخته جان همه انسان ها را تهدید می کند ، مخاطرات مشاغلی مانند طلا فروشی ، صرافی و بانک ها یا هر مجموعه دیگری که دسترسی به آن آسان بوده و از محصول گرانبهایی نگهداری می کند بیشتر است . طبیعیست که متخاصمان با چشمداشتی که با کسب این دارایی های ارزنده دارند هر خطری را به جان خریده و از استفاده از هیچ واسطه ای – مشخصاً سلاح های گرم – چشم پوشی نمی کنند .  

این در حالیست که افراد سرشناس و مطرح جامعه هم که در حوزه های سیاسی ، فرهنگی ، دینی ، علمی ، ورزشی ، هنر و اقتصاد فعالیت می کنند نیز از شر دشمنان خود یا افرادی تندرو در جبهه های مخالف در امان نبوده و ممکن است توسط اسلحه های مذکور در منزل ، محل کار یا خودروی شخصیسان مورد هدف و در معرض تیرانداری قرار گیرند ؛ مسأله ای که متأسفانه کم دیده نشده و در همین سالیان اخیر جان افراد نخبه و سودمندی را در ایران و اقصی نقاط جهان گرفته است .

با گذر از این توضیحات استفاده از شیشه ضد گلوله نه راهی با بازدهی صد درصد ، بلکه روشی پیشگیرانه به منظور تعدیل خسارات وارد شده مطرح می گردد .

شیشه ضد گلوله چیست ؟

شیشه ضد گلوله در حقیقت نوعی شیشه لمینت شده است که از اتصال حداقل دو لایه شیشه سکوریت به وجود آمده است . در تعریف شیشه های لمینتی گفتیم که این محصولات بواسطه وجود لایه از PVB و اتوکلاو شدن دو صفحه شیشه ای به وجود می آیند و شاخصه آن ها در هنگام شکستن ، ایستایی در جای خود و پذیرش ترکی تارعنکبوتی می باشد . (گفتنیست که در حالت عادی و ظاهر ، تفاوت محسوسی میان آن ها ، شیشه های سکوریت و شیشه های معمولی وجود ندارد)

از سویی دیگر گفته شد که شیشه های سکوریت هم به عنوان محصولاتی که یک سلسله عملیات حرارتی را گذرانده اند (گرم و سرد شدن اصولی و هدفمند) در برابر ضربه از مقابل مقاوم شده و آسیب نمی بینند .

حال با ترکیب این دو روش ، محصولی تحت عنوان شیشه ضد گلوله پدید می ید که با توجه به میزان ضخامت و مقاومت شیشه رویی قادر به نگه داشتن چند گلوله می باشد .

در سازوکار این محصولات شیشه رویی در اثر ضربات گلوله آسیب دیده و گلوله را از خود عبور می دهد ، اما این لایه پلی کربناتی میانه آن هاست که سبب می شود تا این محرک پیشروی نکرده و به افراد یا محصولات ماوراییش آسیب نزند . بدیهیست که با زیاد شدن تعداد گلوله ها از توان این عامل دفاعی نیز کاسته شده و نهایتاً فرو می ریزد ، هرچند با وجود قطر 7 الی 7.5 سنتی متری این محصولات ، پس از چند شلیک اول فرصت مهاجم به اتمام رسیده و ملزم به فرار است و فرد مورد هجوم قرار گرفته نیز یارای پناه گرفتن یا دفاع از خود را می یابد .

لازم به ذکر است که با اضافه شدن لایه های شیشه و نوار پی وی بی این میزان مقاومت نیز بیشتر شده و اسلحه های گوناگون نیز قدرتی یکسان ندارند ، در نتیجه اینکه با وجود استفاده از این محصول می توان از بابت رفع چالش به وجود آمده خاطر جمع بود .

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا