شیشه دکوراتیو

 

شیشه دکوراتیو

 

شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو : شیشه های ساختمانی دارای تنوع و کاربردهای فراوانی هستند ، اما با این حال زمانی که سخن از این محصولات به میان می آید ، عموماً به یاد صفحه ای زجاجی ، شفاف ، بی رنگ و شکننده می افتیم .  

این در حالیست که چنانچه شیشه مورد نظر ما از لحاظ نوع و کیفیت نیز با سایر همنوعان خود تفاوت داشته باشد و به عنوان مثال سکوریت ، لمینت یا کلیر و فلوت باشد ، باز هم به دلیل کاربرد تقریباً مشابه ، تمایزی میان آن ها قائل نمی شویم .

شیشه های دکوراتیو همانطور که از نامشان مشخص است محصولاتی مرتبط با دکور یا نما و محصولی زینت بخش محیط داخلی یک مکان معمولاً سرپوشیده هستند . این محصولات که در طرح ، رنگ ، الگو ، جنس ، افزونه و میزان شفافیت های گوناگون تولید و عرضه می شوند ، به جای انتقال نور و تصویر چارچوب خود ، زمینه تلألوی الوان و نقوش خود را فراهم کرده و بدین ترتیب در ازای دریافت یک ورودی سرد و بی روح ، خروجی جذّاب و چشم نوازی را عرضه می کنند .

اگرچه شیشه دکوراتیو امروزی خواستگاهی فرنگی دارد ، اما چنانچه به کاخ گلستان در تهران ، خانه طباطبایی ها در کاشان ، باغ دولت ‌آباد در یزد ، تکیه معاون الملک در کرمانشاه یا خانه مشیر الملک در اصفهان نگاهی بیاندازیم ، می بینیم که بازی با طرح و رنگ شیشه ها برای ایرانیان امری نوظهور نبوده و می توان اوج هنر شیشه دکوراتیو را اورسی های سنتی ایرانی ببینیم . نکته جالب توجهی که در این میان و بین نمونه های سرشناسی که در کشور داریم این است که اکثر قریب به اتفاقشان در مناطق کویری و نیمه کویری ساخته شده اند ، یعنی جایی که تابش نور خورشید زیاد بوده و موانع چندانی نیز برای تعدیل آن وجود نداشته است ، در نتیجه اینکه می توان اینگونه برداشت کرد شیشه های طرح دار با اقلیم و فرهنگ ما نیز همخوانی داشته و بدین ترتیب می تواند جایی در خانه های ما بیابد .

با بازگشت به مبحث شیشه دکوراتیو باید افزود که رنگ آمیزی ، سند بلاست ، اسیدشویی ، فیوز گلس ، تیفانی و استین گلس از جمله مهمترین روش های پردازش شیشه های معمولی می باشد که آن ها را به نمونه های دکوراتیو تبدیل می نماید .

شیشه های دکوراتیو در کسوت و جایگاه های فراوانی نصب و مورد استفاده قرار می گیرند ، اما در این میان هدف مشترک همه آن ها بهبود اوضاع ظاهری محیط به واسطه تزریق نورهای رنگی بدان و همچنین کنترل دید ناظرین با ساختاری هماهنگ با معماری داخلی یک مکان است .

سقف هایی با پنجره رو به آسمان یا دارای سیستم روشنایی قدرتمند که ظرفیت پذیرش لایه ای پوششی را دارند ، پنجره های افقی به ویژه در مواردی مانند آشپزخانه یا سرویس های بهداشتی که نصب پرده دردسرهایی را به همراه دارد ، زوایایی از خانه که دارای پنجره و منافذ متعددی بوده و جریان تابش نور خورشید در ماه هایی از سال آزار دهنده می شود ، مجاری و چارچوب هایی که در سمت نمای یک سازه قرار داشته و می تواند در زیبایی ظاهر ساختمان موثر باشد و همچنین پارتیشن های داخلی که در تضاد با ساختار سرد و خشک شیشه های معمولی بوده و طراوتی مثال زدنی به محیط می بخشد از جمله مهمترین کاربردهای این محصول در فضای داخلی می باشد .

در ادامه گفتنیست که این توضیحات در خصوص شیشه های رنگی ترنسپرنت یا شفاف عرضه شد که قابلیت عبور نور و تصویر را  از خود دارند ! در مواردی که با شیشه لاکوبل سر و کار داریم ، این محصولات یک رو بوده و نمی توانند نور و تصویر را به سوی دیگر خود منتقل کنند . در نتیجه اینکه به عنوان دیوار پوش (یا کاغذ دیواری) و گاه به صورت لاکوبل آینه ای، تابلوهای تزئینی یا پارتیشن هایی که مسدود کننده دید طرفین است مورد استفاده قرار می گیرند .

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا