دوجداره

 

دوجداره

 

دوجداره

دوجداره : از نخستین باری که از شیشه به عنوان پدیده ای برای پوشاندن فضای بین چارچوب های درب و پنجره ساختمان ها استفاده شد تا به امروز ، در کنار عللی همچون حفظ تعادل گرمایی محیط ، محافظت آن در برابر باد ، باران و سایر عوامل جوی ، تعدیل آلودگی های نامطلوب از جمله صوت ناهنجار و گازهای گلخانه ای و همچنین دلایل امنیتی ، ایجاد شرایطی برای عبور نور و تصویر از طرفین این محصول از جمله مهمترین اهداف تعبیه و استفاده از این محصولات به حساب می آمده است .  

در همین رابطه با بررسی سیر تکامل و تغییرات شیشه های ساختمانی می بینیم که این محصولات به مرور زمان به سطحی صافتر رسیده ، حباب ، اعوجاج یا تخلخلی که داشته اند را از دست داده و نهایتاً با ساختاری شفاف ، مقاوم ، زیبا و متنوع در روش تولید تا حد مطلوبی به نیازهای فوق پاسخی درخور داده اند .

با فرض اینکه شما به عنوان خواننده این مطلب هیچ سررشته ای در نحوه تقویت شیشه ها نداشته باشید ، اما باز هم می توانید حدس بزنید که یکی از روش هایی که بواسطه آن می توان سطحی را تقویت کرد ، چند لایه کردن آن است . این روش که تنها به ساخت شیشه و دیگر زیر شاخه های صنعت محدود نمی شود ، در ساده ترین امور روزمره ما (مانند تا کردن یک دستمال ) نیز ظاهر شده و به افزایش مقاومت پدیده مورد نظرمان می انجامد .

در میان روش های متعددی که برای فرآوری شیشه های ساختمانی مطابق با نیاز عموم کاربران مورد استفاده قرار می گرفت ، چند لایه کردن این محصولات از جمله ابتدایی ترین ایده هایی بود که به ذهن صاحبنظران خطور کرد .

با بازگشت به مبحث شیشه های ساختمانی باید گفت که اتصال شیشه ها بواسطه مواد چسبنده و افزایش تعداد لایه ها ، به مرور زمان به پیدایش شیشه های لمینیت منجر شد ، این در حالی بود که سازندگان این محصولات دریافتند که می توان با ایجاد فاصله میان صفحات مذکور به طرق دیگر ساختار آن را تقویت کرده و بیش از پیش به تحقق اهداف نصب شیشه در ساختار یک بنا نزدیک شد .

پنجره یا شیشه دوجداره به عنوان محصولی با این ایده اولیه ، مدلی از پنجره هایی بود که خاستگاه های گوناگونی برای آن مطرح شده است :

  • اواسط قرن نوزده توسط شیشه گری نیویورکی
  • اوایل قرن بیستم و توسط کمپانی درب و پنجره سازی اندرسن لامبر (Andersen Lumber Co) و
  • در سال 1930 توسط مخترعی به نام هاون با صفحات عایق بندی ترموپین

 

در هر حال این محصولات که به طور معمول از دو صفحه شیشه ای موازی با فاصله تشکیل شده اند ، با داشتن حجم مشخصی از گازهای نامرئی مانند آرگون و یا خلاء ، علاوه بر کاهش سر و صدای محیط اطراف ، در عین عدم مخدوش کردن دید ناظران داخلی ، به کاهش مضرات اشعه های خورشیدی و حفظ دمای محیط و به فراخور آن انرژی  نیز می پردازند .

در کیفیت یک شیشه دوجداره عوامل مهمی نقش دارند که از مهمترین آن ها می توان به ضخامت و جنس لایه ها ، نوع ماده جدا کننده ، فاصله انداز یا اندازه درز میان صفحات ، جنس و کیفیت طراحی چارچوب و همچنین تعداد لایه ها اشاره کرد .

در ادامه لازم به ذکر است که دوام بالای شیشه دوجداره در مقایسه با شیشه های معمولی ، ثبات کیفیت ، ایزولگی بالا در برابر سرما و گرما ، عدم عبور آلودگی های صوتی و گرد و غبار ، عدم محدودیت در طراحی و امکان ساخت در ابعاد و اشکال مختلف و تنوع در حرکت لولا از مهمترین ویژگی های این محصول و چارچوب های استاندارد آن ها می باشد .

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا