شیشه فلوت های کوالیتی

 

شیشه فلوت های کوالیتی

 

شیشه فلوت های کوالیتی

شیشه فلوت های کوالیتی : با وجود روش های متداولی که برای ساخت شیشه مورد استفاده قرار می گیرند ، می توان گفت که فلوت یا شناور کردن شیشه مذاب روی بستری از قلع یکی از شایع و پرطرفدارترین متد های روز دنیاست . اگرچه با تجسسی چند دقیقه ای در فضای مجازی یا نشریات تخصصی این حوزه می توانید با جزئیات ساخت شیشه فلوت های کوالیتی آشنا شده و با مطالعه لیستی از مواد مصرفی ، درصد هریک ، نحوه افزوده شدن آن ها ، طریقه سرد و گرم شدن و فرمینگ این پدیده با کلیات ساخت آن از زمان استخراج سنگ های معدنی تا مرحله برش آن ها آشنا شوید ، اما ما قصد داریم تا در این یادداشت نکاتی از روند ساخت شیشه فلوت های کوالیتی را به صورت کلی و با زبانی ساده شرح دهیم .  

چنانچه ماده اولیه شیشه را همچون خمیری نیمه سیال در نظر بگیریم ، برای اینکه این ماده پهن و مسطح شده و در قالب دلخواه ما ساخته شود مستلزم قرار دادن آن بر روی سطحی صاف و هموار نمودن آن هستیم . در مواردی که ماده مورد نظر سرد و غیر چسبناک باشد استفاده از هر سطح و هر غلتکی می تواند ما را به مقصودمان برساند . به عنوان مثال زمانی که قصد پهن کردن خمیر نانی را داریم ، با فرض اینکه این کار به صورت یدی و با متدهای سنتی انجام پذیرد ، علاوه بر اینکه تفاوتی ندارد که سطح زیرین ما از چه جنسی بوده و چه ویژگی هایی در ساختار خود داشته باشد (جز اینکه دارای سطحی هموار به منظور حرکت راحت وردنه باشد ) ، اختلاف قطر یا ناهمگونی های احتمالی عرض و طول محصول نهایی نیز مهم نبوده و مورد پذیرش نانوا یا مشتری نهایی قرار می گیرد .

این در حالیست که در ساخت شیشه همه چیز به این سادگی ها نیست . اولاً خمیر ما اکنون ماده مذابیست که علاوه بر امکان سوزاندن سطح زیرین خود به احتمال زیاد با کاهش دما به آن می چسبد . علاوه بر این غلطکی هم که بتواند این ماده را بگستراند وجود نداشته ، قطر شیشه هم که بسیار در ساختار و کاربرد این ماده مهم می باشد یکسان نمی باشد . حمل و نقل این محصول با فرض فرآوری شدن بسیار سخت بوده و نهایتاً ابعاد آن به طریقی آزار دهنده ناموزون و غیرکاربردی می باشد . پس راه حل ساخت شیشه فلوت های کوالیتی چیست ؟

در روند ساخت شیشه فلوت های کوالیتی ، بستری که پذیرای شیشه مذاب است به طریقی هوشمندانه انتخاب شده است ، مذاب فلز قلع .

 اینکه چرا در بین همه فلزات این محصول انتخاب شده است دلیل جالبی دارد . می دانیم که در کوره های ساخت شیشه به روش فلوت ، پس از اینکه مواد معدنی خرد و تصفیه شده مانند  ماسه ، سدیم کربنات ، دولومیت ، آهک ، سدیم سولفات ، سیلیس، پودر سنگ، فسیل پتاسیم ، ماسه سنگ کوارتز ، خاکستر سودا و ... به همراه تکه هایی از شیشه خرده در کوره قرار گرفته و ذوب شد ، این ماده سیّال دمایی بیش از 1000 درجه سانتی گراد دارد که مستلزم پخش شدن روی یک سطح و سرد شدن تدریجی در دمای 600 درجه سانتیگراد می باشد .

 حال چنانچه فلز مذاب و غیر قابل اختلاطی که برای بستر این ماده مذاب در نظر گرفته می شود در دمایی بالاتر از 600 درجه سرد شود ، بدین معناست که پیش از رسیدن شیشه به حالت ایده آل خود در دمای 600 درجه سخت شده و شیشه نیمه مذاب را درگیر خود می کند . در نتیجه اینکه استفاده از فلزی با کمترین دمای ذوب گزینه خوبی در این روش به نظر می رسد . ناگفته نماند که جیوه با وجود مایع بودن با داشتن خطراتی برای اپراتور ، دستگاه و کیفیت شیشه سبب می شود تا با وجود مایع بودن در حالت استاندارد و دمای اتاق ، باز هم مورد استفاده قرار نگیرد .

 

با مشخص شدن بستر مورد نیاز برای پخش کردن مذاب شیشه فلوت های کوالیتی، تعیین قطر آن از دیگر نکاتیست که باید مورد توجه قرار می گرفت . در گذشته تغییر سرعت شارش و تزریق مذاب بود که سبب می شد تا این محصولات در مواردی نازک و در مواردی قطور باشند ، اما استفاده از این روش علاوه بر مبنا قرار دادن ذوق و سلیقه و نداشتن ریشه های علمی ، به محصولی با کیفیت های یکسان در مواقع مختلف منجر نمی شد ؛ در نتیجه اینکه استفاده از انبر های بالشتکی لبه در دستور کار قرار گرفت .

می دانیم که همه مایعات بنا به ویژگی های فیزیکی خود دارای خاصیت کشش سطحی هستند (همان کششی که باعث ایستایی حشرات روی آب می شود). با فرض چنین اصلی ، شیشه مذاب نیز به دلیل داشتن خاصیت کشش سطحی پس از ریخته شدن بر روی قلع مذاب ، روی آن پخش شده و همه سطح افقی را با وجود چسبندگی همه ملکول های آن به یکدیگر در بر می گیرد . در چنین شرایطی برای تعیین قطر شیشه ، زوج غلطک هایی بر سر راه مذاب قرار می دهند که این پدیده پیوسته اما ناهمگون را از میان خود عبور داده و بنا به خواست اپراتور اندازه مشخصی را برای عبور مذاب شیشه فلوت های کوالیتی مشخص می کنند ، در نهایت اینکه قطر شیشه مورد نظر به طریقی کاملاً دقیق و همگن تعیین می شود .

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا