شیشه بسیار شفاف

 

شیشه بسیار شفاف

 

شیشه بسیار شفاف

شیشه بسیار شفاف : گاهی به هنگام مشاهده ویترین برخی واحدهای تجاری از قبیل طلا و جواهر فروشی ها ، محصولات دکوراتیو یا لوکس فروشی ها ، نمایندگی برندهای معتبر در هر صنف یا حتی برخی هتل ها و رستوران های شیک تصور می کنیم که شیشه استفاده شده در ویترین یا جداره های آن ها بسیار شفاف تر از سایر شیشه های ساختمانیست که تاکنون دیده ایم .  
اما آیا چنین حسی ریشه در حقیقت داشته یا به واسطه محصولات یا فضا سازی پر زرق و برق ماورای آن ها به این فکر افتاده ایم ؟ آیا شیشه ها از نظر شفافیت با یکدیگر تفاوت داشته و به طور مثال شیشه ای که با قیمتی ارزان می خریم تصویری را جز آنچه که در حقیقت پشت آن است به ما نشان می دهد ؟ در صورت وجود شیشه بسیار شفاف چطور می توان آن را شناسایی کرد ؟ برای پی بردن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید .
ابتدا در پاسخ به سوالات فوق باید بگوییم که شیشه بسیار شفاف که با نام Extra Clear Glass شناخته می شود وجود داشته و تحقیقاً از دیگر مدل های شیشه شفاف تر است . برای درک بهتر میزان شفافیت شیشه ها تصور کنید که چند صفحه شیشه ای از مدل های مختلف این محصول دارید . در چنین شرایطی در نگاه اول و از روبرو همه شیشه ها ظاهری تقریباً مشابه داشته و منظره ای یکسان از فراسوی خود به نمایش می گذارند . در ادامه با قرار دادن لایه های اضافه هر نمونه بر روی هم خانواده های خود می بینیم که دید ناظر به تصویر پشت شیشه ها مثلاً در نمونه اول با افزودن 3 لایه کور می شود ، در نمونه بعدی پس از آمدن 5 لایه قادر به دیدن پشت شیشه ها نیستیم ، در مواردی 8 لایه سبب می شود تا عمق تصویر به سیاهی یا سبزی گرویده و نهایتاً در نمونه هایی هم با وجود قرارگیری ده لایه باز هم آن سوی دیگر شیشه ها قابل مشاهده است . 
هدفی که از طرح این مثال داشتیم اشاره به این مطلب بود که هرچند میزان شفافیت شیشه ها در نظر اول برای افراد غیرکارشناس یکی بوده و اختلاف محسوسی بین آن ها دیده نمی شود ، اما با استفاده از آزمون های متعددی می توان دریافت که هریک تفاوت های چشمگیری با دیگری داشته و به همین واسطه از قیمت و کاربردهای متفاوتی هم برخوردارند . در نتیجه بی دلیل نیست که در برخی مشاغل تلأطو و درخشندگی شیشه ها بیش از حالت معمولی و عادت چشمی ما به نظر می رسد . 
شیشه های ساختمانی در ساختار خود از عناصر و مواد مختلفی بهره می برند که آهن و سرب نیز بخشی از آن ها می باشند . وجود آهن در ساختار ملکولی شیشه ها به افزایش قدرت بازتاب نور  شیشه منتهی می شود ، با این حال به سبز شدن رنگ مغز آن نیز منجر می شود  . چنانچه شیشه های ساختمانی معمولی و ارزان قیمت را از کناره های آن مشاهده کنید ، عملاً رنگی سبز می بینید که در مواردی به سطح صاف شیشه نیز سرایت می کند . با گذر از این مطلب که این رنگ در شیشه بسیار شفاف به سفیدی یا فیروزه ای کم رنگ تبدیل می شود ، باید گفت که تعدیل آهن در ساختار یک شیشه به شفاف تر شدن آن کمک می کند ، لذا بی دلیل نیست که به شیشه بسیار شفاف ، کریستالی یا کلییر ، شیشه کم آهن (Low-iron) نیز گفته می شود . ناگفته نماند که افزایش سرب نیز به بیشتر شدن ضریب شکست و افزایش درخشندگی شیشه می انجامد . 
دیگر ویژگی های شیشه بسیار شفاف یا کریستال
به دلیل عدم تمایل به رنگ خاصی برای تولید شیشه های لمینت (چند لایه شده) مناسب می باشند . 
به دلیل سختی کم می توان آن ها را تراشکاری کرد .
این محصولات به دلیل فقدان آهن پس از شکستن ترد هستند . آهن کمتر ، ترد شدگی بیشتر و کیفیت بالاتر سه ضلع سنجش مطلوبیت این محصول می باشند که با تغییر هریک ، سایر متغیرها نیز کم و زیاد می شوند . 
منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا