اردکان

 

اردکان

 

اردکان

اردکان : یکی از راه های یافتن مرکز یک چهار ضلعی ، وصل کردن زوایای غیر مجاور آن به یکدیگر و مشخص نمودن نقطه برخورد این دو خط می باشد . با فرض اینکه کشورمان از نظر هندسی روی نقشه یک متوازی الاضلاع باشد ، می توان ادعا کرد که بنا به اصل فوق شهر اردکان با تقریبی چند کیلومتری با شهر یزد (و به قولی ساعت مارکار) ، میانی ترین ناحیه مسکونی کشور ایران می باشد .  

زمانی که نامی از اردکان به میان می آید هم می تواند منظور شهرستانی به این نام باشد و هم مرکز آن ، شهر اردکان . در همین رابطه شهرستان اردکان به عنوان یکی از توابع استان یزد ، به عنوان ناحیه ای در قلب کویر با داشتن مساحتی قریب به 24 هزار کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 100 هزار نفر جمعیت – که 75% آن متعلق به شهر اردکان می باشد - به عنوان یکی از مهمترین شهرستان های بخش کویری کشورمان مطرح می باشد .

وجود آب انبارها ، بادگیرها ، سازه هایی با مصالح بومی ، قنات های آب و شهرسازی خاص (دیوارهای بلند یا کوچه های تنگ) جملگی خبر از جریان داشتن زندگی در شرایطی طاقت فرسای بیابان را می دهند . اگرچه کویر و زیبایی های بی حد و حصر آن در کنار جاذبه های دیدنی پرتعداد این منطقه علاوه بر محضوض کردن اهالی این شهر و دیار به جذب گردشگر و تقویت صنعت توریسم این منطقه کمک کرده است ، اما نباید فراموش کرد که با فقدان آب به میزانی کافی در فصولی از سال ، زندگی در این مکان سخت می شود ، تا جایی که در سالیان اخیر – که رابطه علت و معلولی با مهاجرت روستاییان داشته است – کمبود آب به متروکه شدن قریه های فراوانی منجر گشته است .

ناگفته نماند که قدما با تسلّط بر روش های انتقال آب (قنات یا کاریز) می دانستند که به جریان انداختن مایع حیات در زیر سطح به حفظ آن در برابر تبخیر و ضایع شدنش می انجامد ، این در حالیست که روش های جدید بهره برداری از منابع زیر زمینی به ویژه حفر چاه به خشک شدن بسیاری از این چشمه های آب زیرزمینی منجر شده است .

با گذر از مشکلاتی که در تأمین آب استان یزد وجود دارد جالب است بدانید که فعالیت اصلی بسیاری از مردم در شهرستان اردکان کشاورزی و باغبانیست . وجود این مشاغل در کنار عَصّاری (تبدیل کنجد به ارده و روغن) ، فرآوری گرد روناس و همچنین اشتغال اهالی در کارخانجات متعدد این منطقه سبب شده است تا نیروی کار بومی نیز با منسوخ شدن برخی مشاغل قدیمی ، در جایگاه های مفید و جدید مشغول به کار شوند .

وجود معادن سنگ آهن ،  اورانیوم ، بازیت ، سیلیس ، سنگ های ساختمانی و خاک مورد نیاز برای ساخت کاشی سبب شده است تا این منطقه به نقطه ای ایده آل برای صنایعی با ماده اولیه مذکور تبدیل شده و از همین روی شاهد احداث و بهره برداری از کارخانجات فولاد ، کاشی و سرامیک ، چینی ، خودروسازی و حتی صنایع غذایی در اردکان باشیم . مجموعه شیشه اردکان نیز به عنوان یکی از همین صنایع ، بواسطه قرارگیری در مجاورت معادن سیلیسی و همچنین گردآوری آخرین تکنولوژی و ماشین آلات صنعتی روز دنیا ، به عنوان یکی از سرشناس ترین مراکز ساخت شیشه شناور کشور مطرح بوده و بدین واسطه بار قابل توجهی از تولید شیشه های ساختمانی را به دوش می کشد .

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا