شیشه کریستال آکواریوم

 

شیشه کریستال آکواریوم

 

شیشه کریستال آکواریوم

شیشه کریستال آکواریوم : شیشه های ساختمانی دارای کاربردهای فراوانی در زندگی ما هستند که یکی از آن ها ساخت مصنوعات شیشه ای و به طور ویژه آکواریوم می باشد . با صرف نظر از آکواریوم های پیش ساخته که به کمک پلاستیک های فشرده در کارخانه ساخته شده و پس از شکل گیری ، به پمپ اکسیژن ، اسکیمر ، منبع روشنایی ، تصفیه آب و دیگر تجهیزات کاربردی نگهداری از ماهی های زینتی مجهز می شوند ، ساخت آکواریوم های کلاسیک عملیست که با داشتن مهارت ، ذوق ، سلیقه ، تجربه و صد البته شیشه ای شفاف به اندازه مورد نیاز محقق می شود .  

در همین رابطه هنوز هم وقتی از کنار فروشگاه های عرضه آبزیان آب شور و شیرین و همچنین ادوات نگهداری از آن ها عبور می کنیم ، محفظه های عموماً مکعب مستطیلی را می بینیم که به واسطه چسب های سیلیکونی و اتصال صفحات شیشه ای تشکیل شده اند و در انتظار فروش یا استفاده مالکان خود می باشند . این در حالیست که در طراحی و ساخت آکواریوم هایی با طراحی منحصر بفرد و ابعادی غیر متعارف یا سفارشی ، باز هم تکیه بر همین روش است که به نتیجه رسیده و محصول نهایی را پدید می آورد . 


با گذر از این مطالب نیاز به تأکید است که این یادداشت درباره شیشه کریستال آکواریوم می باشد و نه ماتعلقات و موجوداتی که قرار است در آن زندگی کنند ، لذا با بازگشت با مبحث اصلی ، در خصوص شیشه های شفاف توضیحاتی را ارائه می دهیم .


در مشروحی که پیشتر در یادداشت های مرتبط در خصوص شیشه های ساختمانی داشتیم ، گفته شد که شیشه های در دسترس مانند  شیشه پروسس  ،  شیشه نمارنگ  و شیشه بسیار شفاف  بنا به نوع ماده تشکیل دهنده ، افزودنی های منحصر به فردی که در هریک وجود دارد و روش تولیدشان رنگ خاصی گرفته و اگرچه در لایه های نازک و از مقابل همه آن ها شفاف به نظر می رسند ، اما با اضافه شدن به تعداد لایه ها یا ضخامت آن و یا مشاهده از کنار به رنگ هایی از قبیل سبز و آبی می گرایند .

 

شیشه کریستال آکواریوم چیست


با توجه به این توضیحات شیشه کریستال آکواریوم محصولیست که حتی با وجود تعدد لایه ها و دید از بغل نیز کاملاً بی رنگ و شفاف به نظر رسیده و دارای رنگی اضافه نمی باشد . به همین دلیل کریستال ها ماده محبوب سازندگان و افراد مشتاق نگهداری از آبزیان زینتی هستند . با نگاهی کلی می توان به این حسن انتخاب آن ها نیز صحه گذاشت ، چرا که یکی از علل برپایی این زیستگاه کوچک بهره مندی از زیبایی های ماهی ها ، پلنت ها یا ریف های موجود در آب می باشد و چنانچه شیشه ای نتواند بدون تغییر ، تصاویر موجود را نمایش دهد عملاً مناسب این کار نخواهد بود . 

شیشه کریستال آکواریوم نام خود را از کریستال های کوارتز به عاریه گرفته است ، چرا که به دلیل داشتن مقداری اکسید سرب ظاهری کاملاً شفاف و درخشنده دارد . اگرچه در برخی کشورها استفاده از سرب به دلیل تصعید مواد سمی در حین عملیات ممنوع بوده و از موادی نظیر اکسید باریم یا اکسید روی به عنوان جانشینان آن استفاده می شود ، اما در نمونه های اصیل و با کیفیت شیشه های کریستالی شرایط بدین ترتیب است که 24 تا 32 درصد وزنی آن ها را  اکسید سرب تشکیل می دهد . علاوه بر این اکسیدهای سدیم و پتاسیم در کنار سیلیسیم دی‌اکسید نیز از دیگر مواد مهم موجود در ترکیب این محصولات هستند .


یکی دیگر از دلایل محبوبیت شیشه کریستال آکواریوم نزد علاقه مندان و اهل فن قابلیت تراشکاری این محصول می باشد . می دانیم که همه شیشه ها چنین قابلیتی نداشته و در اثر کوچکترین خراشی شکسته یا متلاشی می شوند ، اما کریستال ها به دلیل سختی کمی که دارند تراش خورده و بدین ترتیب در مواردی بسیار حساس ، ظریف و هنری که قطعات نیازمند ایجاد زاویه های متمم هستند ، به جای همپوشانی و اتصال در امتداد هم ، همانند اتصالات فارسی بر در کنار یکدیگر قرار می گیرند . 

 

به عنوان سخن پایانی لازم به ذکر است که مجموعه شیشه اردکان به عنوان یکی از تولیدکنندگان مطرح شیشه های ساختمانی و آینه در سطح کشور ، آماده عرضه شیشه های کریستالی خود با کیفیت و ضخامت های متنوع بوده و بدین ترتیب در کنار متقاضیان این محصولات می باشد . 

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا