شیشه رفلکس

 

شیشه رفلکس

 

شیشه رفلکس

شیشه رفلکس : برای ورود به مبحث شیشه رفلکس اشاره به اتاق های بازجویی خالی از لطف نیست .  
شیشه رفلکس : برای ورود به مبحث شیشه رفلکس اشاره به اتاق های بازجویی خالی از لطف نیست . صحبت از شیشه اتاق بازجویی از آن دست موضوعاتیست که اگرچه عده فراوانی از مخاطبین گروه کارخانجات شیشه اردکان با آن به صورت مستقیم و در کسوتی قانونی سروکار نداشته اند ، اما بواسطه نمایش این محصولات در فیلم و سریال های متعدد ، ظاهر و کاربرد کلی آن ها را آموخته و با آن ارتباط برقرار کرده اند .
 

شیشه رفلکس چیست ؟

در همین رابطه فضای خالی بین دو اتاق (یا اتاقی که به دو قسمت تقسیم شده است) ، بواسطه شیشه ای پوشانده می شود . ویژگی شاخص این شیشه این است که از یک سو همانند آینه تنها تصاویر پیش رویش را به افراد حاضر در همان اتاق نمایش می دهد ، در حالی که حضار قرار گرفته در پشت آن یا اتاق دوم ، بی آنکه دیده شوند می توانند به روشنی و با وضوح کامل رویدادهای اتاق اول را تماشا کنند .
 
با عنایت به این توضیحات می توان گفت که شیشه لمینت رفلکس یا منعکس کننده که نمونه اتاق های بازجویی نیز از زیر مجموعه های آن می باشد ، فرآورده ایست که از یک سو همانند آینه عمل کرده و از سوی دیگر کاربردی همچون شیشه های عادی دارد . اما چه عاملی رویه آینه ای – شیشه ای آن را تعیین می کند ؟
 
می دانیم که عامل به وجود آمدن آینه ها اعمال لایه ای از نقره ، جیوه یا سرب به جداره پشتی آنهاست ، حال اگر در ساختار خودِ شیشه و به هنگام ساخت این محصولات از آلیاژ یا قطعاتی از فلزاتی خاص استفاده شود چه اتفاقی روی خواهد داد ؟ پاسخ شما کاملاً درست است ، شیشه رفلکس .
 

دلیل انعکاس بالای این محصول

 
می دانیم که یکی از شاخص ترین ویژگی های فلزات به ویژه در ساختار شیشه ها خاصیت بازتابیدن نور در آنهاست . به عبارتی دیگر زمانی که نور به شیشه هایی که از عناصر فلزی برخوردارند برخورد می کند ، تشعشات تابانده شده عیناً بازگشته و توانایی عبور از آن را نمی یابد . طبیعیست که چنین ویژگی شاخصی باعث می شود تا از این نوع شیشه در نمای ساختمان ها و در چارچوب پنجره هایی رو به خورشید استفاده شود چرا که :
 
1. باعث تعدیل نور و گرما شده و از شدت آن می کاهد ،
2. در عین حالی که به دلیل ساختار آیینه وار خود دید بیرون به داخل را مختل می کند ، امکان مشاهده آزادانه بیرون را برای ساکنین در طول روز فراهم می کند و 
3. به دلیل فرآوری در رنگ های مختلف (که خود معلول استفاده از فلزات و عناصری با ویژگی های فیزیکی و شیمیایی منحصر بفرد است) به زیبایی یک سازه کمک می کند . 
 

نور و شیشه رفلکس

 
تا به اینجا دانستیم که نور عامل بازتاب تصاویر بوده و دلیل اینکه یک سوی شیشه رفلکس به آینه تبدیل می شود ، سوی دیگر آن خاصیت شیشه ای می گیرد محل قرارگیری جسم منیر است . با توجه به این توضیح ، چنانچه در طول روزی آفتابی در اتاقی با شیشه فلوت رفلکس چراغی روشن کنیم ، آیا خاصیت آینه ای شدن آن را برعکس کرده و اینک تصویر ما از بیرون قابل مشاهده است ؟
 
پاسخ منفیست ! چرا که نور تولید شده توسط ما آنچنان قدرتمند نیست که بتواند با نور روز و اشعه های خورشیدی مقابله کند ، در نتیجه اینکه عملاً قرار گرفتن در اتاقی که در فراسوی خود نور خورشید را داشته اما بواسطه نور تولیدی تصویری داخلی تولید کند عملاً  غیر ممکن است .
 
این در شرایطیست که شباهنگام و با تاریک شدن هوا شرایط برعکس شده و اینک نور فضای داخلیست که از بیرون قویتر است . در نتیجه اینکه اگر اتاق ما به این نوع شیشه ها مجهز باشد ، با کنار زدن پرده تصویر خود را می بینیم ، در حالی که ناظری بیرونی قادر به مشاهده ما می باشد ؛ لذا تاکید موکد به ویژه در منازل مسکونی که از این نوع شیشه استفاده می کنند بهره مندی از پرده یا لفافه ای برای کور کردن دید خارجی در تاریکی شب است . 
منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا