شیشه دید یک طرفه

 

شیشه دید یک طرفه

 

شیشه دید یک طرفه

شیشه دید یک طرفه : اگر با مطالعه مطالبی حول شیشه های رفلکس که پیشتر تقدیم حضورتان شده بود با ما همراه هستید ، به یاد می آورید که ویژگی اصلی این شیشه ها نمایش تصاویر سمت روشن تر به صورت یک جانبه بود . به عبارتی دیگر ، زمانی که نور خارج از داخل چارچوب این محصولات بیشتر بود می توانستیم  

شیشه دید یک طرفه : اگر با مطالعه مطالبی حول شیشه های رفلکس که پیشتر تقدیم حضورتان شده بود با ما همراه هستید ، به یاد می آورید که ویژگی اصلی این شیشه ها نمایش تصاویر سمت روشن تر به صورت یک جانبه بود .

به عبارتی دیگر ، زمانی که نور خارج از داخل چارچوب این محصولات بیشتر بود می توانستیم منظره بیرون را مشاهده کنیم (مانند طول روز که بیرون خانه از داخل آن روشن تر است) و چنانچه این نسبت برعکس می شد ، این نمای داخلی یک بنا بود که برای ناظرین بیرونی قابل مشاهده بود (مثل زمان های تاریکی هوا) .


با توجه به این توضیحات شیشه های رفلکس دارای رفتاری دوگانه هستند که بسته به شرایط حتی می توانند پنجره اتاق ما را به ویترینی برای افراد خارج از خانه تبدیل کنند که اصلاً امری مورد پسند ما نیست . با توجه به این اوصاف، آیا محصولی وجود دارد که همواره یک طرفه بوده و نتوان تحت هیچ شرایط سوی دید آن را عوض کرد ؟


چنانچه منظور از شیشه فلوت دید یک طرفه محصولیست که آن را در چارچوب پنجره رو به بیرون منزل یا محل کارتان نصب کرده اید ، شبانه روز به بیرون مسلط بوده ولی شخصی تحت هیچ شرایطی از بیرون قادر به دیدن شما نیست ، باید بگوییم که چنین محصولی وجود نداشته و چنانچه تکنولوژی ساخت این پدیده در آینده به وجود آید ، انقلابی بزرگ در شاخه های مختلف فیزیک ، علی الخصوص اپتیک به وجود می آورد .


با در نظر داشتن شیشه هایی مانند سرویس بهداشتی Monica Bonvicini (مونیکا بونویچینی هنرمند بریتانیایی) یا آنچه در برخی عینک های آفتابی می بینیم  (محصولاتی که One-way mirror یا آینه یک طرفه نام دارند) ، فرد حامل عینک می تواند اطراف خود را دیده اما دیگران نمی توانند چشمان او را ببینند و تنها قادر خواهند بود تا بازتاب تصویرشان را به نظاره بنشینند . با عنایت به این مطلب که این ویژگی مطلق نبوده و دید طرفین بنا ویژگی های فیزیکی و ساختاری شیشه تا درصد خاصی آن را تعدیل می کند ، می توان از این موارد به عنوان نزدیک ترین تجارب به شیشه های دید یک سو یا آینه های دو طرفه اشاره کرد .


این در حالیست که ساخت این پدیده با بازدهی صددرصد اندکی دور از ذهن است . به عنوان مثالی ساده فرض کنید نور از یک سوی شیشه به سمت دیگرش رفته ، در حالی که از طرف دوم هیچ فوتونی حامل انرژی به سمت اول آن برنمی گردد . با فرض این شرایط چنانچه اتاقکی از این شیشه بسازیم (مکعب کوچکی را در نظر بگیرید که سمت آینه ای آن رو به داخل است) ، هرچه نور از شش جهت به آن تابانده شود جذب کرده و مطابق این سازوکار ذره ای از آن را باز نمی گرداند . 


با توجه به قوانین فیزیکی که به ما می گوید انجام چنین کاری مستلزم صرف انرژیست ، مکعب کوچک ما نیز که همواره نور محیط را جذب کرده و در حالت ایده آل خود آن را پس نمی دهد به منبع بی پایان انرژی تبدیل می شود ، پس می تواند جای بسیاری از سوخت های فسیلی یا الکتریسیته و سایر موادی با انرژی درونی را بگیرد.


در نتیجه اینکه شیشه دید یک طرفه با ویژگی هایی که از نام آن بر می آید وجود خارجی ندارد ، اما تحت شرایطی می توان آن را شبیه سازی کرد . چگونه ؟!


گفتیم که شیشه های رفلکس بنا به محل قرارگیری نور جای ناظر و منظور را عوض می کنند ، حال اگر جای چشمه نور یا جسم منیر را به صورت برنامه ریزی شده و عمدی با شدتی مشخص در مکانی خاص تنظیم کنیم ، می توانیم این جداره شکننده را به شیشه دید یک طرفه تبدیل کنیم !


حتی اگر خود شما نیز این محصولات را از نزدیک ندیده باشید ، در فیلم و سریال های فراوانی دیده اید که در یک اتاق آینه ای وجود دارد که ماورای آن یک دوربین یا اتاقکی مخفی قرار گرفته است . در همین رابطه اگر شیشه دید یک طرفه وجود ندارد این پدیده چگونه تفسیر و توجیه می شود ؟


چنانچه فیلم های مذکور دارای ایرادات فنی و نارسایی های علمی نباشند می بینیم که محیط قرار گیری این آینه همیشه اتاقک روشنی بوده که سوی دیگر آن در تاریکی مطلق قرار دارد ؛ لذا با هر کور سوی نوری هم این مکان روشن شود باز هم از سمت دیگر شیشه روشنتر بوده و سبب یک سویه شدن تصویر آن می شود .


در یادداشت های پیشین از آینه اتاق بازجویی به عنوان نمونه ای از شیشه دید یک طرفه نام بردیم ، بدیهیست که در چنین شرایطی این اتاق همواره از قسمت قرارگیری مسئولین این واحد روشن تر است . با فرض اینکه ممکن است از اینگونه آینه ها در اماکن متعددی استفاده شده و بعضاً سوء استفاده هایی انجام پذیرد ، چگونه می توان از آینه یا رفلکس بودن آن اطمینان پیدا کرد ؟


 تست تماس یا انگشت


می دانیم که در آینه ها لایه ای از نقره ( آیینه نقره ) یا جیوه پشت شیشه قرار گرفته و آن را به آینه تبدیل کرده است ، در نتیجه اگر انگشت خود را به آن بچسبانیم فاصله اندکی میان تصویر و نقطه برخورد دستمان ایجاد می شود . این در حالیست که در شیشه های رفلکس ، به دلیل اینکه جیوه در ساختار خود شیشه وجود دارد ، در صورت چسباندن دست ، انگشت و تصویر آن به یکدیگر می چسبند که بدین ترتیب می توان به رفلکتیو بودن این جداره پی برد .

 

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا