استاندارد شیشه لمینت

 

 

استاندارد شیشه لمینت

استاندارد شیشه لمینت : در مطالب پیشین گفتیم که چنانچه چند لت شیشه بواسطه لایه های نگه دارنده بینابینی مانند سطحی از PVB به یکدیگر چسبیده و به دلیل وجود موادی از نیتروسلولز در ساختار خود ، پس از شکسته شدن به جای اینکه خرد شده و روی سطح زیرینشان بریزند ، در جای خود مانده و با ترک های متعدد و عمیق در انتظار تعویض بشینند ، در حقیقت با یک قطعه شیشه لمینت سروکار داریم .  

استاندارد شیشه لمینت : در مطالب پیشین گفتیم که چنانچه چند لت شیشه بواسطه لایه های نگه دارنده بینابینی مانند سطحی از PVB به یکدیگر چسبیده و به دلیل وجود موادی از نیتروسلولز در ساختار خود ، پس از شکسته شدن به جای اینکه خرد شده و روی سطح زیرینشان بریزند ، در جای خود مانده و با ترک های متعدد و عمیق در انتظار تعویض بشینند ، در حقیقت با یک قطعه شیشه لمینت سروکار داریم . 


در ادامه مطالبی که پیرامون این محصول ارائه شد هم گفتیم که همین خاصیت شیشه های لمینت سبب شده است تا از آن ها در جایگاه های ویژه ای مانند شیشه جلوی اتومبیل یا چارچوب پنجره های بلند استفاده شده تا پس از شکستن به جای اینکه به صورت قطعاتی ریز و برنده روی سر و صورت سرنشینان خودرو یا عابرین پیاده نزدیک به این ساختمان بریزد ، به همان صورت مانده تا افراد مسئول به تعویضشان مبادرت بورزند . 

در همین رابطه سوالی که اینک مطرح می شود این است که آیا اتصال هر چند ورق شیشه ای به یکدیگر یک جداره لمینتی را می‌سازند ؟ آیا استاندارد شیشه لمینت در صنع چنین محصولاتی رعایت شده است ؟ چگونه می توانیم بفهمیم که یک شیشه لمینت مرغوب بوده است یا خیر ؟ 
به همین منظور تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به استاندارد شیشه لمینت پرداخته و در خصوص آن صحبت کنیم ؛ پس با ما همراه باشید . 

 

ابعاد در استاندارد شیشه لمینت


می دانیم که شیشه ها در هنگام فرآوری اولیه به روش فلوتینگ دارای محدودیت های طولی نبوده و می توان از این محصولات قطعاتی با ابعاد بسیار بزرگ که گاهی با نام «شیشه جامبو» از آن ها یاد می شود تولید نمود . 


با توجه به این مطلب باید گفت که در استانداردهایی هم که به صورت غیر رسمی در تولید شیشه های لمینت وجود دارد ، محدودیتی در خصوص طول و عرض آن ها مطرح نشده است ، بلکه این ضخامت این محصولات است که مد نظر ماست .


تعداد لایه 


می دانیم که برای به وجود آوردن سطحی لایه لایه ، حداقل به دو تای آن ها نیازمندیم (چرا که وجود تنهایی یک لت شیشه ای در این مورد خاص نمی تواند اتصال چند لایه به یکدیگر را محقق کند) ، در نتیجه کمینه تعداد شیشه های مورد نیاز برای ساخت محصولی لمینیت شده دو می باشد .


اگرچه در این راه محدودیتی نداشته و می توانیم ده ها لایه مختلف را نیز به یکدیگر بچسبانیم ، اما اگر واقع بین باشیم نه تنها استفاده از محصولی با بیش از 5 لایه کاربرد بیشتری در مقایسه با همان 5 لایه ندارد ، بلکه ممکن است چنانچه این محصول از مواد یا با روش های نامرغوب یا غیر استانداردی تولید شده باشد سطح مورد نظر مملو از حباب ، لکه ، اعوجاج و ماتی نهایی تصویر باشد که هیچکدام از آن ها به منظور پوشش دادن یک فضا مطلوب نیستند .


ضخامت شیشه


از آنجایی که شیشه ها با ضخامت های مختلف و متنوعی تولید می شوند ، لزومی ندارد تا همه شیشه های لمینت دارای قطری مشخص بوده و به دلیل اینکه قرار است در جایگاه های مختلفی هم مورد استفاده قرار گیرند (مثلاً به عنوان یک سقف شیشه ای در یک سازه یا شیشه جلوی خودرو) اختلاف ضخامتشان طبیعیست .
با این حال گفته می شود که قطر 3 تا 5 میلیمتری این محصولات پذیرفته شده و بدین ترتیب حضور محصولی در این بازه به معنی رعایت استاندارد شیشه لمینت می باشد . 

میزان توانایی در ایزوله سازی محیط

کاهش نفوذ صدا


در استاندارد شیشه لمینت به کاربردهای یک محصول به همان میزانی که به ظاهرش اهمیت داده می شود بها می دهند . در همین رابطه به خوبی می دانیم که شیشه ها یکی از مهمترین عواملی هستند که می توانند میزان انتقال سر و صدای داخل به خارج یا برعکس را کنترل کنند . 


اگر قدرت صدای شلیک گلوله را 150 ، صدای زیاد خودروها یا بوق همزمان و گوش‌خراششان را 90 ، صوت لوازم خانگی پر سر و صدایی مانند آبمیوه گیری و جارو برقی را 60 و تکلم عادی را 50 دسی بل بدانیم ، بسیاری از این شیشه ها از آزمون نصب در سازه ای شهری می گذرد ، اما این بدان معنا نیست که می توانند در هر کجا استفاده شوند .


به عنوان مثال مراکز درمانی که در آن بیماران نیاز به استراحت مطلق و آرامشی زیاد دارند ، وجود هر شیشه لمینیتی کارگشا نبوده و نمونه هایی که می توانند با قدرت 40 دسی بل به برقراری سکوت کمک کنند از این آزمون سربلند بیرون می آیند . 


کنترل نور و اشعه ماوراء بنفش 


اگرچه رنگی یا ساده بودن یک محصول علاوه بر کارایی یا قیمت  شیشه سکوریت در میزان نوری که از خود عبور می دهد نیز موثر است ، ولی در کنار آن ها تعداد طلق‌های PVB نیز کمک شایانی به فیلتر کردن اشعه های مضر می کند . در نتیجه چنانچه قرار باشد که یک محصول لمینت شده از نظر مقاومت در برابر نور بالاترین نمره ممکن را بگیرد ، باید دارای قریب به 1.5 میلیمتر PVB در بطن خود باشد تا بتواند %95 از تهدایدت اشعه مورد نظر را خنثی نماید . 

منبع خبر: استاندارد شیشه لمینت

دیدگاه کاربران
بالا