شیشه کریستال

 

شیشه کریستال

 

شیشه کریستال

شیشه کریستال : در فرهنگ عامیانه ما یکی از مصادیق شفافیت و درخشندگی ، کریستال ها هستند که بین تعریف علمی بین المللی و آن چیزی که هم اکنون قصد بررسی آن را داریم تفاوت هایی وجود دارد . در همین رابطه  

شیشه کریستال : در فرهنگ عامیانه ما یکی از مصادیق شفافیت و درخشندگی ، کریستال ها هستند که بین تعریف علمی بین المللی و آن چیزی که هم اکنون قصد بررسی آن را داریم تفاوت هایی وجود دارد .
در همین رابطه Crystal که در زبان فارسی از آن به عنوان بلور یاد می شود ( اما ریشه این کلمه یونانی بوده و به معنای منجمد شده می باشد ) ، در حقیقت جامدی معدنیست که اجزای سازنده اش همانند کربنات کلسیم در سه جهت فضایی به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار داشته باشند . این در حالیست که کریستالی که به عنوان پدیده ای شیشه ای از آن یاد می شود ، در حقیقت شیشه ایست که از در ساختار خود دارای سرب است.

 

 مواد تشکیل دهنده


در مقایسه با سایر شیشه ها این محصول دارای آهن کمتریست ، در نتیجه بی دلیل نیست که آن را با نام " کم آهن " نیز می‌شناسند . گفته می شود که هر محصولی شیشه ای که دارای حداقل ۲۴ %  اکسید سرب در واحد حجمی اش می باشد شیشه کریستال است ، اما در حقیقت این اندازه بین ۲۴ تا ۳۲ % متغیر بوده و بیشتر نمی شود . سیلیسیم دی اکسید یا سیلیس ، اکسید سدیم و اکسید پتاسیم نیز از دیگر مواد تشکیل دهنده این ماده هستند . 

 

ویژگی های ظاهری


گفتیم که این ماده دارای مقدار کمی آهن در مقایسه با دیگر مدل های شیشه های ساختماتی می باشد ، در نتیجه روی تُرد شدن این محصولات تاثیر فراوانی گذاشته است ، تأثیری که در هنگام شکستن این شیشه به پودر شدن آن می انجامد .

این میزان تردی با کیفیت محصول رابطه ای مستقیم دارد به طوری که هرچه میزان سرب موجود در این محصول بیشتر باشد ، نور بیشتری نیز بازتابنده و ظاهری شفاف تر دارد ، در نتیجه می توان گفت با کیفیت تر از نمونه های دیگر است و پس از شکستن نیز با عدم تولید حتی ذره ای برنده ، به قطعات بسیار ریزی تبدیل می شود .


 ناگفته نماند که این ویژگی ، پتانسیل کریستال ها برای ماشین کاری را افزایش داده و به واسطه آن می توان طرح های چشم‌نوازی را روی این محصولات – به ویژه روی نمونه های ضخیم‌تر - اعمال کرد . 


رنگ این نوع شیشه در زیر گروه سوپر کلیر یا فوق شفاف خود به بی رنگی مطلق گراییده و اصطلاحاً سفید است ، این در حالیست که مغز زیر شاخه کلییر یا شفاف آن اندکی به آبی آسمانی زده و در صورتی آن را از کنار نگاه کنیم قادر به تشخیص این رنگ خواهیم بود . 


کاربردها


کاربرد شیشه های ساختمانی که به طور کلی مشخص است ، اما گاهی در میان همین کاربردها نیز استفاده یکی بر دیگری رجحان دارد .


در موارد زیادی پیش می آید که خواهان عبور نور خورشید از چارچوبی بوده و نمی خواهیم از کیفیت یا شدت آن کاسته شود ، در مواقعی زیباترین جداره شیشه ای ساده ترین آن بوده و گاهی هم با علم اینکه می دانیم این شیشه در معرض شکستگی قرار دارد سعی می کنیم نمونه ای را انتخاب کنیم که کمترین خسارت جانی و مالی را در پی داشته باشد . 

در همین رابطه  به دلیل اینکه شیشه های کریستالی فاقد هرگونه رنگ اضافه مختل کننده دید ناظرین هستند ، به عنوان ماده سازنده ویترین فروشگاه هایی که که میزان درآمدشان با دیده شدن مستقیم کالاهای ایشان در ارتباط است مورد استفاده قرار می‌گیرند . 


گالری های هنری ، لوکس فروشی ها ، ساعت فروشی ها ، شو روم ها ، طلا و جواهری ها و سایر مشاغلی که به دنبال نمایش هرچه بهتر محصولاتشان هستند می توانند از این شیشه ها استفاده نمایند .

شیشه کریستال لمینت


می دانیم که لمینت کردن یک شیشه به معنی دو یا چند لایه کردن آن و چسباندنشان به دیگری بواسطه لایه هایی نگه دارنده است . با عنایت به این مطلب چنانچه بخواهیم از شیشه ای با مغز غیر شفاف چنین فرآورده ای را به وجود آوریم ، در لایه سوم و چهارم عملاً با جداره ای رنگی مواجه بوده و حتی ممکن است برای دیدن فراسوی آن به دردسر بیافتیم .


به همین دلیل با ساخت شیشه های لمینتی از کریستال ، در کنار امنیت محصول ، قدرت دید مخاطبین به آن سوی شیشه ها نیز تضمین می کنند . 

منبع خبر:

دیدگاه کاربران
بالا